Vývoj cien nehnuteľností sa stal v posledných rokoch veľmi sledovanou témou, vzhľadom na “rely” ktoré sa zatiaľ nezastavila. Dvojciferné prírastky sú bežnou súčasťou koncoročných analýz. Tento trend nezastavilo, ani sprísnenie podmienok pre dosiahnutie hypotekárnych úverov z pohľadu LTV a rovnako, ani stanovenie výšky financovania tzv. DTI ( Debt to income – pomer dlhu k ročným príjmom )
Kríza sa v určitom spôsobe očakávala. Oblasť z ktorej sa ale vynorila, prekvapila z počiatku aj pripravených/opatrných. “Coronavírus” alebo Covid 19 sa stal nočnou morou viacerých sektorov a v prvej vlne vyvolal obrovskú paniku. Nikto ho nečakal, nevedel čo to je a kedy pominie.
Ako však ovplyvnil Covid 19 vývoj cien nehnuteľností?
Jedným slovom – NEOVPLYVNIL.
Počas prvej vlny sa predaj nehnuteľností na určitú dobu zastavil. Bolo to pochopiteľné, nakoľko sme nevedeli čomu čelíme. Nevedeli sme aký to bude mať vplyv na naše príjmy, život. Postupom času sa všetko vrátilo späť do normálu. Ľudia sa naučili s týmto ochorením žiť.
Z pohľadu realít sme sa dostali na starú koľaj. Záujem o obhliadky rástol, banky naďalej poskytovali hypotekárne úvery ( s obmedzením na určité sektory ) a predaju nehnuteľnosti nič nebránilo. Kupujúci sa vrátili späť na trhu a tak mohla pokračoval realitná “rely”. Už bez tak obmedzenú ponuku nehnuteľností zaplavil prílev starých, ako aj nových kupujúcich. Tento faktor podporil kontinuálny rast nehnuteľnosti.
Môžeme vzhľadom na nepriaznivú situáciu spôsobenú koronavírusom očakávať pokles cien nehnuteľností v roku 2021? Nemáme vešťiacu guľu, ale predpoklad je skôr opačný. Dôvodov je hneď viacero.
- Veľmi obmedzená ponuka nehnuteľností na trhu. Stretávame sa s tým, čím ďalej, tým viac a to je situácia, kedy si záujemca hľadá nehnuteľnosť 6 mesiacov až 1 rok. Pokiaľ nie ste ochotní robiť kompromisy – zmieriť sa s prízemím, zabudnúť na balkón, akceptovať menšiu výmeru ako ste chceli, môže nastať situácia, že Váš vysnívaný domov budete hľadať dlhšie.
- Veľmi slabá výstavba nových bytov. Ľudia majú pocit, že sa stavia skoro na každom kroku, opak je však pravdou. Nových bytov je málo a vplyvom Covidu 19 je predpoklad, že sa bude stavať v obmedzených počtoch, čo znova bude tlačiť cenu nehnuteľnosti vyššie.
- Nízke úrokové sadzby. Naše úrokové sadzby sa v priemere pri hypotekárnych úveroch dostali pod 1%. Pri splnení určitých podmienok sa viete dostať na 0,6-04%. Pre porovnanie v susednej Českej republike sa úrokové sadzby pohybujú na úrovni 1,69% – 2,69% pri 3 ročnej fixácií. V preklade – Čech si za hypotéku zaplatí v priemere “raz toľko”, ako Slovák.
- Vysoké ceny nehnuteľností motivujú ľudí predávať svoje staršie nehnuteľnosti a vymieňať ich za nové. Tento faktor tlačí aj ľudí, ktorí by za bežných okolností možno ani nepremýšľali nad predajom.
Záver: Bude zaujímavé sledovať vývoj cien v najbližšom období. Z nášho pohľadu, však neočakávame veľké výkyvy trhu. Príchodom vakcíny proti Covid 19 predpokladáme zmiernenie hospodárskeho dopadu na domácnosti. Ľudia, ktorí čakali na sprísnenie podmienok pre získanie hypotekárneho úveru a obrovskú vlnu výpredaja dnes nakupujú nehnuteľnosti o niekoľko % drahšie.
Stále platí základne pravidlo pre kúpu nehnuteľnosti –
- Ak hľadáte nehnuteľnosti na bývanie v prvom rade musíte pozerať na to, ako sa v nej cítite až potom na čísla ( druhú časť vety berte s rezervou ).
- Nehnuteľnosť určená na investíciu musí dávať zmysel z pohľadu čísel ( aj v čase poklesu cien a krízy môžete kúpiť niečo čo nedáva zmysel ) Ak sa neviete rozhodnúť či realizovať kúpu, alebo si nie ste istí kedykoľvek kontaktujte náš tím maklérov, ktorí Vám radi poradia.