Ako bezpečne platiť pri kúpe nehnuteľnosti ? Časť II. – Píše Oliver Ferencz

Advokátska úschova

Obľúbený spôsob pre jeho jednoduchosť a rýchlosť celého procesu. Dohodnutie si podmienok s advokátom s ktorým spolupracuje aj konkrétna realitná kancelária je vždy najjednoduchšie.

Účty advokáta pre úschovu sú oddelené od jeho hospodárskeho účtu a tak v prípade krachu alebo problémov o peniaze neprídete. Po ďalšie advokát ma povinnosť každú úschovu hlásiť na advokátsku komoru, ktorá všetky úschovy eviduje a dohliada na splnenie podmienok vyplývajúcich z týchto zmlúv.

Advokátska úschova je obľúbená aj pre svoju transparentnosť, jednoduchosť a rýchlosť celého procesu.

Vo väčšine prípadov sa podpisuje zmluva o úschove, následne sa prevedú financie na účet pre úschovu určený a po potvrdení prijatia platby sa pristúpi k podpisu kúpnych zmlúv, ktoré sa následne zavkladujú na kataster a peniaze z úschovy sa tak uvoľnia predávajúcemu.

Najbezpečnejší spôsob je podpis úschovy aj kúpnych zmlúv naraz na jednom stretnutí u advokáta s tým, že vklad na kataster môže vykonať len advokát po prijatí prostriedkov do úschovy.

Úschova v realitnej kancelárii

Poslednou možnosťou je úschova finančných prostriedkov na učte realitnej kancelárie.

Túto možnosť by som, ale svojim klientom v žiadnom prípade nedoporučoval realizovať.

Väčšina serióznych realitných kancelárii túto možnosť ani neponúka, avšak stále sa nájdu kancelárie ktoré vám môžu navrhnúť aj tento typ úschovy, nedajbože vás do nej tlačiť. Peniaze v tomto prípade sú len na účte kancelárie a v prípade jej krachu sa stavajú majetkom spoločnosti. Nikdy nepristúpte na úschovu v kancelárii predídete tým možným veľkým problémom.

Pokiaľ budete chcieť s čímkoľvek v tejto téme pomôcť, kontaktujte ma a ja vám rád pomôžem.

Oliver Ferencz
Realitný maklér

zavolajte nám

0903 514 462

napíšte nám

info@hpartners.sk

navštívte nás

žriedlová 11, košice